Szeged Üniversitesi

Szeged Üniversitesi


Szeged Üniversitesi adını Szeged şehrinden almaktadır. Macaristan’ın güney doğusunda,Sırbistan ve Romanya sınırlarına çok yakın bir noktada bulunan Szeged, ülkenin üçüncü büyük şehridir.

180,000 nüfuslu Szeged, mimarî özellikleri yanında son derece aktif kültürel hayatı ve gastronomik zenginliği ile de çekici bir kenttir.

Çeşitli şenliklerin, açık hava tiyatro gösterilerinin, fuarların, uluslararası sergilerin hiç eksik olmadığı şehir genellikle Artnouveau ya da Neo-classique tarzda yapılmış binalarıyla modern bir Avrupa şehri karakterine sahip ve önemli bir turistik merkezidir.

Macaristan’ın üçüncü büyük kenti Szeged’de bulunan bir araştırma üniversitesidir. Macaristan’ın ve Orta Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinden olan Szeged Üniversitesi ,1775 yılında şuan Romanya ülke sınırlarında bulunan Kaloşvar şehrinde kurulmuştur.

1872 yılında şimdiki üniversitenin yasal öncüleri olan 4 fakülte haline getirilmiştir.  1. Dünya savaşının sonunda Macaristan Transilvanya’yı Romanya’ya devredince Üniversite 1921’de üniversitenin hala faaliyet gösterdiği Szeged şehrine taşınmıştır.

1951 yılında Tıp Fakültesi , Szeged Üniversitesi Tıp Fakültesi adı altında bağımsız bir enstitü halini almıştır.

1987 yılında yapmış olduğu ve günümüzde C vitamini veya Askorbik asit olarak bilinen yapıyı bulan üniversitenin eski profesörü ve ayrıca Nobel ödülü sahibi Albert Szent-Györgyi’nin ismini almıştır.

2000 senesinde Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesi tekrar Szeged Üniversitesi’nin tamamlayıcı bir parçası olmuştur.

Albert Szent-Györgyi Tıp ve Eczacılık Merkezi’nde iki fakülte bulunmaktadır.Diş hekimliği bölümü ile beraber Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesini oluşturmaktadır.

Tıp ve Eczacılık Fakültelerinde yabancı öğrenciler için sunulan İngilizce dili programları 1984/1985 akademik yıllarında başlatılmıştır ve hemen hemen Dünya’nın tüm ülkelerinden sayısız yabancı öğrenciye İngilizce eğitim vermektedir.

Szeged  Üniversitesi 2003 yılında Dünya’nın en iyi ilk 300 üniversitesi arasında yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.

 

SZEGED ÜNİVERSİTESİ DOKTORA PROGRAMLARI

BÖLÜM

SÜRE
(YIL)

EĞİTİM
DİLİ

Hukuk ve Siyasi Bilimler

2

İngilizce

Dil Bilimi

2,5

İngilizce

Eğitim

3

İngilizce

NEDEN BİZ?


Çünkü biz, tecrübemizle geleceğini aydınlatıyor, düşlediğin hayatı gerçeğe dönüştürmen için sadece kayıt işlemlerinde değil, okuduğun süre boyunca her ihtiyaç duyduğunda en büyük destekçin oluyoruz!


DAHA FAZLA BİLGİ AL

TAM DESTEK


Anglo-British International School, bilgi ve birikiminden faydalanarak yurt dışında alacağınız eğitimle ilgili en doğru kararı vereceğiniz, güncel ve doğru yurt dışı eğitim bilgilerine ulaşacağınız, yepyeni bir hayatın kapısını aralarken elinden tutarak destek alacağınız yeni adresiniz!


BİZE ULAŞIN

Yurt dışı eğitim hayallerine kavuşman zor değil! Beşiktaş’taki ofisimize gel, yepyeni bir hayatın kapısını arala!

Eğitime yönelik kısa ve uzun vadeli hedeflerinde bir danışmandan çok daha fazlasına ihtiyacın varsa Anglo-British hep yanı başında!


Adınız

Eposta


Telefon


Mesajınız